Silah ve Zeytin Dalı

Ortadoğu’da Şiddetin Kökenleri
David Hirst

Ortadoğu’nun kıdemli ve saygın uzmanlarının önde gelenlerinden biri olan David Hirst bu klasiğinde, Ortadoğu’daki çatışmanın kökeninde yer alan Filistin-İsrail sorununun çoğu zaman İsrail’i haklı çıkaracak şekilde anlatıldığını belirterek, hikayeye bir de Filistinlilerin tarafından bakılmasının elzem olduğu düşüncesiyle hareket ediyor ve Siyonizm ve Yahudi köktendinciliğini ayrıntılı bir şekilde masaya yatırıyor. İlk kez 1977 yılında yayınlanan, 1984’te güncellenerek ikinci baskısı yapılan bu kitabın hemen başındaki 120 sayfalık “Önsöz”, 2003 yılındaki üçüncü baskıya ilave edilen ve İsrail’e, ABD ile ilişkileri ekseninde bakan başlı başına bir bölüm oluşturuyor.

Arapça’ya çevrilen ve yazarın Türkçedeki ilk çevirisi olma özelliği taşıyan kitap, Cengiz Çandar’ın sunuş yazısı ile okuyuculara sunuluyor.
” Ortadoğu’nun Yirminci Yüzyılı’nın mükemmel bir anlatımı olan bu kitabı kütüphanelerine yerleştirecek herkes, Yirmibirinci Yüzyıl’ın talihli insanları arasında sayılmalıdır.”
-Cengiz Çandar-

“Her sene bir kaç kez Independent okurlarından “Ortadoğu hakkında İngilizce yazılmış kitap listesi” tavsiye etmem istenir. Bunu yapmak çok güç. Ortadoğu hakkında tarihsel bir şey yazmanın önündeki en büyük engel hikâyenin bitmemiş olmasıdır. Savaş devam ediyor. (…) Söz konusu Arap – İsrail çatışması ise, en iyi iki kitap, kıyaslanamaz biçimde, George Antonious’un Arap Uyanışı ve meslektaşım ve arkadaşım David Hirst’ün Silah ve Zeytin Dalı kitaplarıdır.”
-Robert Fisk-

“Hirst’ün Silah ve Zeytin Dalı kitabı, Filistin – İsrail çatışması hakkında yazılmış diğer tarih kitaplarının çoğunu gereksiz kılıyor.”
-Charles Glass-

Sayfa Sayısı: 666

Baskı Yılı: 2015

Özgün Adı: The Gun and the Olive Branch: The Roots of Violence in the Middle East

Yayınevi: İyi Düşün Yayınları