İktidar, Siyaset ve Kültür Söyleşiler

Edward W. Said

‘Edward Said tamamen haklı olarak zamanımızın en büyük edebiyat, kültür ve jeopolitik eleştirmenidir.’

RICHARD POIRIER

Edward Said, uzun zamandır çoğu kitabıyla bir dizi kayda değer konuyu ele alan en etkili kamusal entelektüellerden birisi olarak kabul edilmektedir. Fakat onun hiçbir kitabı İktidar, Siyaset ve Kültür kitabı kadar insanın merakını kamçılayan vukûfiyetinin engin menzilini ihata etmemiştir; bu kitap kendisiyle son otuz yılda yapılan röportajlardan yapılmış bir seçkidir.

Said, kitaptaki yirmi dokuz röportajda Filistin’den Pavarotti’ye, sömürge dönemi koşullarındaki konargöçer yetişme yıllarından politik olarak eylemci ve sıklıkla tartışmalı yetişkinliğine kadar birçok şeyi dile getirdiği gibi, hem Austen, Beckett, Conrad, Naipaul, Mahfuz ve Rüşdi hakkında hem de meslektaşı eleştirmenler Bloom, Derrida ve Foucault hakkında birtakım değerlendirmelerde bulunmaktadır. Said’in edebiyata, müziğe, tarihe ve politikaya tutkusu, kendisinin üretken yaşamının olmazsa olmaz bu eserinde son derece güçlü bir şekilde dile getirilmiştir.

‘Büyüleyici ve ilham verici bu röportajlar Edward Said’in gözde ve seçkin bir kamusal entelektüel olarak pozisyonunu tahkim etmektedir. Onun demokratik ve kozmopolit hümanizmi,… bizim dünyaya ve kendimize ilişkin ufkumuzu genişletmektedir.’

ERIC FONER

Sayfa Sayısı: 540

Baskı Yılı: 2016

Özgün Adı: Power, Politics and Culture

Yayınevi: Hece Yayınları

Çevirmen: Salih Özer